OKOLICE 

Krościenko nad Dunajcem położone jest w malowniczej kotlinie górskiej na wysokości ok. 420-500 m. n.p.m pomiędzy pasmami gór: Pienin, Gorców i Beskidu Sadeckiego u brzegu rzeki Dunajec i potoku Krośniczanka. Dolinami tymi, wykorzystywanymi jako trakty komunikacyjne,co najmniej od średniowiecza, biegnie obecnie droga krajowa 969 Nowy Sącz - Krościenko nad Dunajcem - Nowy Targ.To dogodne położenie wyznacza miejscowości role bazy wypadowej dla turystów zwiedzających otaczające pasma górskie w czasie 1-2 dniowych wycieczek. Znanym w Polsce i nie tylko jest przełom Dunajca. W genialny sposób łączą się tutaj elementy przyrodnicze, kulturowe oraz historia.

 

Szlaki turystyczne:

- szlak żółty - bierze początek w rynku i wiedzie przez Pieniny do Sromowiec Niżnych. Wiedzie przez Toporzyska, Bajków Groń (679 m n.p.m.). Przełęcz Chwała Bogu (z której warto odbić niebieskim szlakiem na Trzy Korony) i Wąwóz Sobczański.

- szlak zielony - rozpoczyna się także w rynku i prowadzi na Czertezik (772 m n.p.m.) w Pieninkach przez Toporzyska i Ociemny Wierch (724 m n.p.m.). Z góry Czertezik możemy kontynuować wędrówkę szlakiem niebieskim na Sokolicę (742 m n.p.m.)

- szlak czerwony - przebiega przez Krościenko ulicami Lubań, Sobieskiego, most na Dunajcu i za nim ul. Źródlaną. Z jednej strony prowadzi on (w opisanym kierunku) na Prehybę (l 176m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim przez Górę Wisielec (835 m n.p.m.), z drugiej w Gorce - na Lubań przez Jaworzynę (1050 m n.p.m.) 

Spływ Dunajcem  - jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego. Tradycja spływu sięga 1 połowy XIX wieku. W swoim biegu Dunajec wyżłobił w wapiennych turniach Pienin romantyczny wąwóz, zwany Przełom Dunajca. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem. Dunajec wije się i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół zapierają dech w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku. Przystań końcowa to Szczawnica Niżna. 

Polecamy również rafting na Dunajcu i spływ kajakiem.

NOCLEGI W KROŚCIENKU NAD DUNAJCEM

Chętnie odpowiemy na pytania tel 604152866